Tävlingsresultat

 

För resultat i internationella tävlingar se SARs hemsida och AIECs hemsida.

Student-SM i Linköping 2017

Dressyr individuellt

1. Emelie Renman Åquist - LARS

2. Julia Alexandersson - LARK

3. Jenny Johansson - ARKUM

4. Caroline Stern Olsson - LARS

5. Amanda Dahlström - LARK

 

Hoppning individuellt

1. Cassandra Andela - LARK

2. Fanny Nyberg - GARS

3. Åse Frennberg - LARK

4. Johanna Hellström - LARK (ind.)

5. Erika Lundqvist - LARK (ind.)

6. Hanna Jonebrant - GARS

7. Ebba Asplund - TTH

 

Dressyr lag

1. LARS

2. LARK

3. ARKUM

 

Hoppning lag

1. LARK

2. GARS

3. ARKUM

 

Lag - kombinerat

1. LARK

2. LARS

3. ARKUM

 

KM Dressyr VT 2017

1. Ida Brantemar - Cejlon

2. Kristin Vanky - Hurt

3. Matilda Sellergren - Juma

4. Charlotta Sahlström - Heskia

5. Marika Traneus - Sashby

 

KM Hoppning VT 2017

1. Matilda Sellergren - Vasco

2. Victoria Malmlund - Zantos

3. Lizette Svensson - Sashby

4. Ida Brantemar - Mix

5. Johanna Christensen - Oxer

 

STUDENT SM 2016

SM-Dressyr

1.Stina Holm LARS (ind.) Omega/Bootsjunge/Don Corron

2.Amanda Lindskog LARS Juma/Bozz/Don Corron

3.Lisa Sohlberg UARK Cejlon/Bootsjunge

4.Tove Frennberg LARK Heskia/Bootsjunge

5.My Persson UARK Armani/Bozz

6.Katarina GunnarssonUARK Fittipaldi/Bozz

7.Ebba Asplund ARKUM Juma

8.Emelie R. Åquist LARS Heskia

9.Jenny Johansson ARKUM Fittipaldi

10.Sofia Kindström TTH (ind.) Fittipaldi

11.Linnea Sjöberg GARS Juma

12.Cassandra SvenssonLARK Armani

13.Alexandra Kettil GARS Omega

14.Fanny Sundh ARKUM Heskia

15.Frida Olin LARS Cejlon

16.Caroline Matsson GARS Armani

17.Petra Sundfeldt LARK Omega

18.Jennifer Idman TTH (ind.) Cejlon

 

SM-Hoppning

1.Fanny Nyberg GARS Oxer/Eareful SWB/Bozz

2.Linnéa Granlund LARK Zantos/Eddie van Halen/Bozz

3.Malin Magnusson LARS Casandros/Eddie van Halen

4.Ida Nordström ARKUM Mix/Eddie van Halen

5.Karolina Mothander LARS Vasco/Eareful SWB

6.Hilda Andersson UARK (ind.) Nell/Eareful SWB

7.Tove Svensson GARS Mix

8.Ebba Attle GARS Vasco

9.Hanna Bäckström ARKUM Vasco

10.Amanda Rosell UARK Zantos

11.Malin Fröberg UARK Mix

12.Ida Brantemar UARK Casandros

13.Karin Lundvall LARS Zantos

14.Julia Svanberg ARKUM Nell

15.Elin Nylund LARK Oxe

r16.Lina A. Ceder ARKUM (ind.)Casandros

17.Josefine Alhgren LARK Nell

18.Jennifer Idman TTH (ind.)Oxer

 

Placeringar SM-2016

Dressyr individuellt

1 Stina Holm LARS (ind)

2 Amanda Lindskog LARS

3 Lisa Sohlberg UARK

4 Tove Frennberg LARK

5 My Persson UARK

 

Hoppning individuellt

1 Fanny Nyberg GARS

2 Linnéa Granlund LARK

3 Malin Magnusson LARS

4 Ida Nordström ARKUM

5 Karolina Mothander LARS

 

Dressyr lag

1 UARK

2 LARS

3 ARKUM

 

Hoppning lag

1 GARS

2 LARS

3 ARKUM

 

Lag - kombinerat

1 LARS

2 UARK

3 GARS

 

 

 

 

KM hoppning VT 2016

1. Mona Rosén - Hurt

2. Amanda Rosell - Vasco

3. Ida Brantemar - Casandros

4. Malin Fröberg - Casandros

 

KM dressyr VT 2016

1. Lisa Sohlberg - Fittipaldi

2. Anna-Karin Palm - Mix

3. My Persson - Omega

4. Ida Brantemar - Omega

 

Trekamp hoppning VT 2016

Individuell klass:

1. Ingrid Johansson, Usek

2. Anna-Karin Palm, UARK

3. Hilda Andersson, UARK

 

Lagklass:

1. UARK

2. UVFK

3. U:sek

 

Klubbtävling i dressyr HT 2015

1. Anna-Karin Palm - Mix

2. Jennie Forsberg - Pernod

3. Katarina Gunnarsson - Jocke

4. Ulrika Udén - Vasco

5. Olga Svensson - Cejlon

 

Klubbtävling i hoppning VT 2015

1. Anna-Karin Palm - Graignamanagh Nell

2. Susanne Åberg - Brandonview Quality

3. Kristin Vanky - Juma

4. Nina Sjödell - Casandros

 

Student-SM i Lund 2015

Hoppning, individuell (SM-klass)

1. Maria Svantemark, LARS

2. Malin Fröberg, UARK

3. Elin Nylund, LARK

4. Linnéa Lindelöf, ARKUM

5. Jenny Johansson, ARKUM

 

Dressyr, individuell (SM-klass)

1. Amanda Lindskog, LARS

2. Stina Holm, LARS

3. Klara Larsson, LARK

4. Tove Frennberg, LARK

5. Lisa Sohlberg, LARS

 

Lag, kombinerat (SM-klass)

1. LARK

2. LARS

3. UARK

Lag, hoppning

1. UARK

2. ARKUM

3. LARK

Lag, dressyr

1. LARS

2. LARK

3. UARK

 

UARKs Klubbmästerskap 2015

Hoppning 70-80 cm (stilbedömning)

1. Hilda Andersson - Romo

2. Amanda Rosell - Laurtiz

3. Malin Fröberg - Vasco

4. Johanna Fogelberg - Oxer

 

Dressyr, Lätt B:3 2007 (med både stil- och programbedömning)

1. Kristin Vanky - Fittipaldi

2. Anna-Karin Palm - Fittipaldi

3. Malin Fröberg - Cejlon

4. Miranda de Verdier - Hurt

 

Student-SM i Umeå 2014

Placeringar individuell hoppning (SM-klass)

1. Linn Persson – ARKUM 1

2. Malin Fröberg – UARK 1

3. Zabine Liljegren – LARK

4. Linnea Lindelöf – ARKUM 1

5. Amanda Rosell – UARK 2

6. Elin Nylund - LARK

 

Placeringar individuell dressyr (SM-klass)

1. Malin Magnusson - LARS

2. Amanda Lindskog – LARS

3. Nicola Haller – LARS

4. Tove Frennberg – LARK

5. Veronica Kroonder – LARK

6. Anna Lång – UARK 1

 

Placeringar lag kombinerat (SM-klass)

1. LARS

2. LARK

3. UARK 1

4. ARKUM 1

5. UARK 2

6. ARKUM 2

 

Lag hoppning

1. ARKUM 1

2. UARK 1

3. UARK 2

4. LARK

5. ARKUM 2

6. LARS

 

Lag dressyr

1. LARS

2. LARK

3. UARK 1

4. ARKUM 1

5. ARKUM 2

6. UARK 2

 

UARKs Klubbmästerskap 2014

Dressyr, Lätt B:3 2007 (med både stil- och programbedömning)

1. Anna-Karin Palm - Fittipaldi

2. Sanna Andersson - Cassandros

3. My Phersson - Fittipaldi

 

Hoppning 70-80 cm (stilbedömning)

1. Sanna Andersson - Nell

2. Ida Brantemar - Romo

3. Amanda Rosell - Lauritz

4. Anna-Karin Palm - Oxer

 

Klubbmästare: Sanna Andersson

 

Klubbtävling i dressyr VT 2014

1. Anna Karin Palm - Mix

2. Anna Lång - Fittipaldi

3. Elin Georgsson - Chiquita

 

Klubbtävling i hoppning HT 2013

1. Sanna Andersson - Lauritz

2. Malin Fröberg - Oxer

3. Karin Sjöstedt - Vasco

4. Anna Lång - Rob Roy

 

Student-SM i Linköping 2013

Placeringar individuell hoppning (SM-klass)

1. Jocelin Lillineau - LARS

2. Malin Magnusson - LARS

3. Linn Karlsson - LARK

4. Matilda Åberg Lindell - UARK

5. Camilla Randström - UARK

 

Placeringar individuell dressyr (SM-klass)

1. Elin Andersson - LARK

2. Malin Magnusson - LARS

3. Lotta Lindberg - KAR

4. Beatrice Gustafsson - ARKUM

5. Emma Larsson - KAR

 

Placeringar lag kombinerat (SM-klass)

1. LARS

2. KAR

3. UARK

4. LARK och ARKUM

 

UARKs Klubbmästerskap 2013

Dressyr, Lätt B:3 2007

1. Sara Setterqvist - Fittipaldi

2. Sanna Andersson - Milton

3. Anna-Karin Palm - Heskia

 

Hoppning 80 cm (Stilbedömning)

1. Camilla Randström - Jocke

2. Cecilia Gullström - Oxer

3. Sara Setterqvist - Romo

4. Matilda Åberg Lindell - Nell

5. Sanna Andersson - Nell

 

Klubbtävling i dressyr VT 2013

1. Anna Karin Palm - Fittipaldi

2. Cecilia Gullström - Pernod

3. Sara Landin - Rob Roy

 

Klubbtävling i hoppning HT 2012

1. Sanna Andersson - Nell

2. Isabell Söderqvist - Vasco

3. Emilia Kvarnström - Lauritz

 

Svenska Akademiska mästerskapen 2012 (Uppsala)

Dressyr lag

1. UARK

2. MIX

3. LARS

 

Hoppning lag

1. UARK

2. ARKUM

3. MIX

 

Dressyr individuellt

1. Johanna Andersson (KAR)

2. Anna-Karin Palm (UARK)

3. Beatrice Gustavsson (ARKUM)

 

Hoppning individuellt

1. Fia Bengtsson (UARK)

2. Sara Sjöberg (ARKUM)

3. Anna Håkansson (MIX/LARS)

 

Kombinerat

1. ARKUM

2. UARK

3. LARK

 

UARKs Klubbmästerskap VT 2012

Dressyr, Lätt B:3 2007

1. Anna-Karin Palm - Fittipaldi

2. Sara Setterqvist - Rob Roy

3. Anna Lång - Fittipaldi

 

Hoppning 80 cm (Stilbedömning)

1. Cecilia Gullström - Vasco

2. Marika Erkkilä - Romo

3. Fia Bengtsson - Jocke

 

Svenska Akademiska mästerskapen 2011 (Lund)

Dressyr lag

1. ARKUM

2. UARK

3. LARS

 

Hoppning lag

1. UARK

2. LARS

3. ARKUM

 

Dressyr individuellt

1. Marie-Louise Kieri (ARKUM)

2. Sanna Andersson (UARK)

3. Anna Wågesson (LARS)

 

Hoppning individuellt

1. Sanna Andersson (UARK)

2. Ida Lillienau (LARS)

3. Sandra Malmberg (UARK)

 

Kombinerat

1. UARK

2. ARKUM

3. LARS

 

UARKs Klubbmästerskap 2011

Dressyr, Lätt B:1 2006

1. Jennie Bäck - Milton, 196p

2. Anna-Karin Palm - Milton, 170p

3. Sophia Nordenö - Rob Roy, 169p

 

Hoppning 80 cm (Stilbedömning)

1. Karin Sjöstedt - Sander, 67p

2. Jenny Cerruto - Romo, 61p

3. Sandra Malmberg - Romo, 57,5p

 

Svenska Akademiska mästerskapen 2010 (Karlstad)

Dressyr lag

1. ARKUM

2. KAR

3. UARK

 

Hoppning lag

1. UARK

2. LARS

3. ARKUM

 

Dressyr individuellt

1. Tyra Lindström (ARKUM)

2. Pernilla Olsson (KAR)

3. Madelene Nilsson (ARKUM)

 

Hoppning individuellt

1. Jenny Hallqvist (LARS)

2. Katarina Brandt (UARK)

3. Tyra Lindström (ARKUM)

 

UARKs Klubbmästerskap 2010

Dressyr, Lätt B:1 2006

1. Susanne Åberg - Rob Roy

2. Elin Nyström - Rob Roy

3. Sophia Nordenö - Milton

 

Hoppning 80 cm (Stilbedömning)

1. Malin Kånåhols - Sander

2. Susanne Åberg - Chiquita

3. Emilia Kvarnström - Romo

 

Fyrstadskampen 2009 (Uppsala)

Lagtävling (totalt)

1. LARK, 13p

2. ARKUM, 12p

3. UARK 11p

 

Dressyr individuellt

1. Caroline Sparreman - Fittipaldi, 189p (65,17%) (LARK)

Madeleine Nilsson - Rob Roy, 189p (65,17%) (ARKUM)

2. Elin Nyström - Fittipaldi, 184p (63,45%) (UARK)

3. Anna Barkfeldt - Rob Roy, 182p (62,76%) (UARK)

 

Hoppning individuellt

1. Ida Ramström - Chiquita, 40p (LARK)

2. Jennie Blank - Sander, 36p (LARK)

Lisa Edvardsson - Romo, 36p (ARKUM)

3. Cecilia Gullström - Sander, 35p (UARK)

 

Svenska Akademiska mästerskapen 2007 (Umeå)

Dressyr lag

UARK 3:a

 

Hoppning lag

UARK 5:a

 

Dressyr individuellt

1:a Sophie Maurer

 

Kombinerat

3:a Lisa Gunnesson

 

UARKs Klubbmästerskap 2006

Dressyr, Lätt B:2

1. Karin Nordqvist på Zapata (193p)

2. Sophie Maurer på Clinton (174p)

3. Jenny Ahlqvist på Paddington (171p)

 

Hoppning 80 cm (Stilbedömning)

1. Pia Andersson på Popeye (31p)

2. Sophie Maurer på Copper (30p)

2. Karin Nordqvist på Nikolej (30p)

 

Fyrstadskampen 2006 (Uppsala)

Dressyr lag

1. ARKUM

2. UARK

3. ARK

 

Hoppning lag

1. ARKUM

2. ARK

3. UARK

 

Dressyr individuellt

1. Frida Marklund (ARKUM)

2. Lisa Gunnesson (UARK)

3. Lina Fransson (ARKUM)

 

Hoppning individuellt

1. Lisa Gunnesson (UARK)

2. Sophie Maurer (AKRUM)

3. Åsa Malmberg (ARK)

 

Svenska Akademiska mästerskapen 2006 (Göteborg)

Dressyr lag

1. UARK

2. ARK

3. LARK

 

Hoppning lag

1. KAR

2. ARK

3. LARS

 

Dressyr individuellt

1. Emelie Burenby (LARK)

2. Hanna Eiderbrant (ARK)

3. Sophie Maurer (UARK)

 

Hoppning individuellt

1. Emelie Burenby (LARK)

2. Catrin Callersjö (ARK)

3. Elina Sultan (LARS)

 

Fyrstadskampen 2005 (Umeå)

Dressyr individuellt

1. Emelie Burenby, LARK

2. Maria Horwitz, ARK

3. Frida Marklund, ARKUM

 

Hoppning individuellt

1. Emelie Burenby, LARK

2. Maria Horwitz, ARK

3. Maria Karlsson, UARK

 

Svenska Akademiska mästerskapen 2005 (Karlstad)

Dressyr lag

1. LARS

2. ARKUM

3. UARK

 

Hoppning lag

1. ARK

2. LARK

3. LARS

 

Dressyr individuellt

1. Emelie Burenby (LARK)

2. Emily Brück (ARK)

3. Karin Nordqvist (UARK)

 

Hoppning individuellt

1. Ida Åman (ARKUM)

2. Emelie Burenby (LARK)

3. Alexandra Nilsson (ARK)

 

UARKs Klubbmästerskap 2005

Klubbmästare dressyr: Karin Nordqvist på Clinton

Klubbmästare hoppning: Maria Carlsson på Clinton

 

Fyrstadskampen 2004

Dressyr lag

1. LARK

2. UARK

3. ARKUM

 

Hoppning lag

1. UARK

2. LARK

3. ARKUM

 

Dressyr individuellt

1. Marie Westling (LARK)

2. Ida Lindholm (LARK)

3. Maria Horwitz (ARKUM)

 

Hoppning individuellt

1. Karin Nordqvist (UARK)

2. Emelie Burenby (LARK)

3. Åsa Malmberg (UARK)

 

UARKs Klubbmästerskap 2004

Klubbmästare dressyr: Sofia Nyman på Happy

Klubbmästare hoppning: Emilia Kvarnström på GG

 

UARKs Klubbmästerskap 2003

Klubbmästare dressyr:Cecilia Lundvall

Klubbmästare hoppning: Anna-Clara Ekerling

Upsala Akademiska Ridklubb - info@uark.se

Copyright 2015 © All Rights Reserved